Użytkowanie ściernic – podstawowe informacje

Dodano: 2016-05-16 Przez: admin


 

Ściernice mają wszechstronne zastosowanie przemyśle. To narzędzia ścierne, które składają się z nośnika oraz ziaren ściernych, na przykład wykonanych z korundu, azotku boru, diamentu czy węgliku krzemu. O czym należy pamiętać przy ich stosowaniu?

 

W pracach szlifierskich bardzo często wykorzystuje się ścienice z elektrokorundu oraz węglika krzemu, które osadzane są na spoiwie ceramicznym – takie wykończenie powoduje, że mają one bardzie szerokie zastosowanie w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłu. Dzięki takim ściernicom można również obrabiać praktycznie wszystkie materiały, sprawdź również narzędzia warsztatowe.

 

Ściernice dobierane są indywidualnie do materiału, z jakim mają być wykorzystywane – inne rodzaje elektrokorundu stosuje się do stali węglowych, inne do stali nierdzewnych czy stopów tytanu. Ważna jest również wielkość ziarna, którą dobiera się pod kątem rodzaju obróbki – zgrubnej czy wykańczającej, także docelowej gładkości nawierzchni i wydajności obróbki. Również ściernica musi być dopasowana do maszyny pod względem swojej średnicy oraz twardości – twarde ściernice powinny być używane z chłodziwem, ponieważ podczas ich pracy wydziela się duża ilość ciepła.

 

Przed zastosowaniem ściernicy w szlifierce należy dokładnie ją sprawdzić. Ściernice nie powinny posiadać żadnych pęknięć, ponieważ zamontowanie takiego elementu jest wtedy niedozwolone. Można sprawdzić to testem dźwięku w przypadku szlifierek ściernych. Przed zamocowaniem ściernicy na wrzecionie należy delikatnie uderzyć w nią – czysty dźwięk informuje o braku pęknięć wewnętrznych, natomiast krótki dźwięk jest oznaką, że ma ona mikropęknięcia. Także ściernia powinna być odpowiednio wyważona na szlifierce – to zapobiegnie uszkodzeniom materiału i poprawi bezpieczeństwo pracy. Bardzo ważna rolę ma także prędkość szlifowania – musi być ona dobrana w zależności od materiału oraz efektu, jaki chciałoby się uzyskać. Jednocześnie w trakcie użytkowania ściernice na spoiwie ceramicznym wymagają regularnego korygowania oraz usuwania urobku i obciągnięcia w celu nadania warstwie roboczej właściwego kształtu.

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

Powiązane wpisy